Prima Life Studio

Prima Life Studio

B-vitamin, avagy a legjobb anyagcsere pörgető

2018. augusztus 16. - Prima Life Studio

A B-vitaminokat sokszor csak B-komplexként szoktuk emlegetni. A különböző B-vitaminok hatásai között gyakran találunk átfedést, valamint sok esetben érdemes őket együtt szedni a jobb hasznosulás érdekében. Azonban jó szót ejteni a B-komplex néhány tagjáról, lássuk őket!

A B-vitaminok a fogyásban és az ideális testsúly megtartásában vállalnak oroszlánrészt. A B-vitaminok fontos szerepet játszanak az immunrendszer energiatermelő anyagcsere-folyamataiban (B1, B2, B3, B5, B6, B12), hozzájárulnak az idegrendszer épségéhez (B2, B3, B12) és a bőrünk egészségéhez (B2, B3), illetve segítenek elűzni a fáradtságot is (B2, B3, B5, B6, B12). Ennél fogva a B-vitaminok hiányának tünetei leginkább idegrendszeri, bőrgyógyászati, emésztőrendszeri és pszichiátriai tünetek képében jelentkeznek.

b-vitamin.jpg

A B1-vitamin (tiamin) hiány jelei: a kimerültség, ingerlékenység, memória- és alvászavarok, mellkasi fájdalmak, étvágycsökkenés, hasi diszkomfort és székrekedés. Legjobb B1-vitamin forrásaink: spárga, gomba, tojássárgája, a dió- és mogyorófélék, a húsok (főleg a sertéshús) és a máj.

A B2-vitamin (riboflavin) hiánya esetén fellépő tünetek: szédülés, szem-, gyomor- és bélbántalmak, repedések és fekélyek a szájsarkoknál,. A riboflavin hiánya ronthatja a vas felszívódását a szervezetben, és gyengíti a pajzsmirigy működését is. Fő forrásai a tojás, máj, vese, spenót, sóska. Gyógynövények közül a lucerna, bojtorjángyökér, kamilla, édeskömény, görögszéna, ginzeng, komló, csalán, petrezselyem, borsmenta, csipkebogyó és zsálya tartalmaz B-vitamint.

A B5-vitamin (pantoténsav) hiány tünetei a következők: fejbőr rendellenességei, depresszió, fáradtság, álmatlanság, izomfájdalom, anémia (vérszegénység), immungyengeség, gyomorfájás, és nem utolsó sorban a kéz- és lábujjak zsibbadása, bizsergése, égő érzése. Az állati eredetű táplálékforrásokban azonban különösen nagy mennyiségben megtalálható, így a májban, a heringben, a marha- és sertéshúsban, tyúktojásban. Növényi forrásai az olajos magvak,karfiol, brokkoli, narancs, dinnyék, paradicsom, csípős paprika, avokádó.

Az egyoldalú táplálkozás, a lisztérzékenység (cöliákia), egyes bélbetegségek, veseelégtelenség, bizonyos gyógyszerek (pl. fogamzásgátlók) is B6-vitaminhiány kialakulásához vezethetnek. B6-vitamin hiányában a bőrön és nyálkahártyán elváltozások, vérszegénység, ideggyulladás jelentkezhetnek. Általános tünetek: gyengeség, levertség. A B6 vitamin (piridoxin)leggyakrabban a leveles- és gyökérzöldségekben, valamint a gyümölcsökben, a halakban és a szárnyasokban fordul elő.

A B12-vitamin (kobalamin) hiánya kialakulhat nem megfelelő mennyiségű bevitele esetén (pl.: vegetáriánus étrend), vagy ha a felszívódásában zavar alakul ki (intrinsicfaktor-hiány, gyomoreltávolítás, bélbetegség), vagy fokozott felhasználódás (bélférgesség), vagy fokozott igény (terhesség, szoptatás, dohányzás, alkoholfogyasztás) miatt. A B12-vitamin hiánya általában lassan, fokozatosan "károsítja" a szervezetet, és a tünetek sem jelentkeznek azonnal, viszont egyre súlyosabbak lehetnek. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a fáradékonyság, az állandó kimerültség, a légszomj és a szapora lélegzetvétel, a szapora, illetve szabálytalan szívverés. Ezek azért alakulhatnak ki, mert a B12-vitamin hiánya vérszegénységet okoz. Kísérőtünetek lehetnek ezek mellett a száj, illetve a nyelv fájdalma, a bőr sápadtsága, a fertőző betegségekre való fogékonyság. A B12 hiány egy ponton túl visszafordíthatatlan idegrendszeri elváltozásokat okoz, ezért nem szabad tehát félvállról vennie senkinek. Célszerű beépíteni az étrendünkbe a húsokat, belsőségeket, a kagylót, szardíniát, a tojást a hiány pótlása érdekében.

Fontos feladat a B-vitaminok pótlása, mert nemcsak a fehérjék, zsírok, szénhidrátok lebontásában van kiemelkedő szerepük, de az idegrendszer, a szem és a bőr egészségének megőrzésében is. Legkönyebben hús, tojás fogyasztásával tudjuk őket bevinni, illetve fogyasszunk naponta többször szezonális nyers zöldségeket és gyümölcsöket, valamint sok folyadékot!

források: https://www.hogyanfogyjak.com/tudatossag-a-biztos-fogyashoz/sikeres-fogyas-vitaminokkal/ http://www.betegszoba.hu/cikkek/egeszseges_eletmod/mire_jo_a_b1_vitamin/ https://www.hazipatika.com/taplalkozas/vitamin_abc/vitamin_kisokos/b1-vitamin https://dietless.hu/b1-vitamin-tiamin-az-agyserkento/ http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/14400/b2-vitamin http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/11076/b5--vitamin-pantotensav https://biotechusa.hu/enciklopedia/b5-vitamin/ https://dietless.hu/b6-vitamin-piridoxin/ http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/11738/a-b-vitaminok-hianyai-es-tunetei http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/11083/b6-vitamin-piridoxin https://www.hazipatika.com/taplalkozas/vitamin_abc/vitamin_kisokos/b6-vitamin https://www.magneb6.hu/b6-vitamin/b6-vitamin-hiany http://b-vitamin.hu/a-b12-vitaminrol https://www.hazipatika.com/taplalkozas/vitamin_abc/cikkek/ha_tul_keves_a_b12-vitamin/20151015140238 http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/3714/amit-a-b12-vitaminrol-tudni-kell http://tgy-magazin.hu/betegsegek-a-tol-z-ig/a-b12-vitamin-hiany-es-kovetkezmenyei https://wellnesscafe.hu/wellness/2016-05/ezert-fontos-a-b-vitamin/

A bejegyzés trackback címe:

https://primalifestudio.blog.hu/api/trackback/id/tr7814183935

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása